#
ورود یا ثبت نام
سبد خرید

چه افرادی نباید زعفران بخورند

چه افرادی نباید زعفران بخورند
۲۵ بهمن ۱۳۹۷ بدون نظر 153 بازدید

چه افرادی نباید زعفران بخورند

چه افرادی نباید زعفران بخورند

زعفران گیاهی است که مزیت های زیادی دارد اما هر چیزی که همیشه عالی است، برای همه افراد مناسب نیست. برخی از افراد هستند که به هیچ عنوان نباید از زعفران استفاده کنند. برای نمونه زعفران در بارداری یکی از این مسائل است که علاوه بر این که خواصی شگفت انگیزی دارد اگر به درستی مصرف نشود ممکن است خطرات جدی به مادر و جنین وارد کند.

امروز قصد داریم در این مقاله به نکات مصرف زعفران بپردازیم و با موارد منع مصرف آن آشنا شویم.

زنان باردار

مطالعات جدید دانشمندان نشان می دهد زنان باردار، در طول مدت حاملگی و به ویژه در سه ماهه اول به هیچ وجه نباید در غذاهای خود از زعفران استفاده کنند.

زرشک و زعفران برای زنان باردار خطرات جبران ناپذیری دارد و احتمال سقط کودکشان را در پی خواهد آورد.

با آزمایش روی ۱۵۰ زن باردار دریافته‌اند کسانی که در سه ماهه اول بارداری زرشک و زعفران مصرف می کنند جان کودکشان را به خطر می‌اندازند و خود نیز دچار زایمان زودرس می‌شوند.

نتایج این تحقیق پژوهشگران حاکی است که زرشک و به ویژه زعفران، همچون دارویی سبب انقباض عضله‌ها می‌شوند و مصرف آنها تنفس مادران را با مشکل روبرو می کند.

فواید زعفران برای زنان حامله

چون زعفران بر روی سیستم تولید مثل اثر دارد بنابراین زنان حامله باید از خوردن آن احتراز کنند زیرا ممکن است باعث سقط جنین می شود. خوردن زیاد زعفران برای کلیه ها مضر است. اشتها را کم می کند و ایجاد سردرد می کند و باعث اختلال حواس می شود. زعفران را باید در شیشه های دربسته و دور از نور نگهدری کرد زیرا عطر و رنگ خود را در اثر نور از دست می دهد.

سمیت

مصرف زعفران به مقدار زیاد سمی است و باعث استفراغ، خون ریزی رحم، اسهال خونی، خون روی از بینی، پلک ها و لب ها، سرگیجه، بی حالی، زردی پوست وتحریکات شدید ماهیچه های صاف و حتی گاهی مرگ نیز می شود.

با آزمایشاتی که به عمل آمده، مصرف حداکثر تا ۵/۱ گرم در روز برای یک فرد بالغ بلامانع است ولی باید سعی کرد که برای جلوگیری از عوارض و مشکلات بعدی، کم تر از این مقدار مصرف شود و از زیاده روی در مصرف آن خودداری ورزید.

میزان مصرف زعفران چقدر است؟

افرادی که می خواهند زعفران میل کنند باید دقت داشته باشند که اگر روزانه بیش از ۳ گرم از این محصول را مصرف کنند دچار مشکل خواهند شد. به همین خاطر اگر رژیم غذایی تان طوری است که باید بیشتر از این حد مصرف کنید حتما با مشاور و پزشک حاذق در این باره صحبت کنید.

افرادی که زیاد عرق می کنند زعفران مصرف نکنند

افرادی که کف دستشان خیلی عرق می‌کند، به شدت باید از مصرف زعفران خودداری نمایند. البته نمی توان گفت که این افراد ۱۰۰ درصد مورد منع مصرف زعفران هستند بلکه باید میزان مصرف به گونه‌ای باشد که عرق را زیاد تر نکند زیرا زعفران این عارضه را قوت می بخشد.

 افرادی که زیاد عرق می کنند زعفران مصرف نکنند

افرادی که زیاد عرق می کنند زعفران مصرف نکنند

مصرف زعفران برای افراد حساس چگونه است؟

برخی از افراد هستند که اگر مصرف زعفران آن ها از حدی نامعین بالاتر برود، دچار علایمی مثل تهوع، درد و خونریزی در مدفوع می شوند. برخی از افراد هم هستند که با مصرف زعفران، ضربان قلبشان افزایش می یابد. بنابراین باید در صورت مشاهده چنین علایمی با پزشک مشورت کنید.

تحقیقات جدید

به طور اصولی تغییرات آب و هوا و شرایط جغرافیایی بر روی کمیت و کیفیت مواد مؤثر گیاهان کاملا تأثیر گذار است و گیاهانی که در نقاط مختلف دنیا کشت و برداشت می شوند، ممکن است دارای مواد و در نتیجه اثرات مختلف و یا ارزش های درمانی و یا مثلا سمی مختلف باشند.

یکی از مواد موجود در زعفران که مقادیر زیاد آن باعث سمیت می شود، ماده ای به نام Safranal است که جزو مواد اصلی زعفران است و بدان اشاره شد.

با تحقیقات جدیدی که در دانشکده ی داروسازی تهران روی زعفران انجام شده است، مشخص شد که زعفران ایرانی دارای درصد کم تری از Safranal نسبت به زعفران نقاط مختلف جهان است و این مسئله یکی از بزرگ ترین مزیت ها و تفاوت های بین زعفران ایرانی و غیرایرانی است.

در حقیقت می توان گفت که سمیت زعفران ایرانی در مقادیر زیاد، کم تر از انواع غیرایرانی که این موضوع هنوز برای مجامع علمی و استفاده کنندگان در جهان گزارش نشده و تازگی دارد

نتیجه گیری

زعفران با اینکه گیاهی ارزشمند است اما برای بسیاری از افراد، مضر است. از جمله موارد منع مصرف زعفران می توان به ایام بارداری، افرادی که کف دستشان عرق می کند، افرادی که آلرژی های نامشخص دارند.

پیشگیری و درمان سرطان با زعفراندیدگاه کاربران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *