#
ورود یا ثبت نام
سبد خرید

هویج و ۶ دلیل خوب برای مصرف پرخاصیت ترین نارنجی

۲۲ خرداد ۱۳۹۸ بدون نظر 130 بازدید

هویج و ۶ دلیل خوب برای مصرف پرخاصیت ترین نارنجی

هویج یکی از سیفی جات مهم در سبد غذایی ما ایرانیان است. بسیاری از غذاهای مقوی، هویج را براحتی در خود جای داده اند. بسیار خوش طعم، ترد و مغذی است. همچنین، سبک و پرخاصیت است. به هر دو شکل خام و پخته قابل استفاده می باشد. مصرف این ریشه خوش رنگ، هم به سفره هایمان و هم خودمان رنگ و روی بیشتری می دهد. سرشار از فیبر، بتاکاروتن، پتاسیم، آنتی اکسیدانها، ویتامین k و بسیاری مواد مغذی دیگر است. ما در اینجا ۶ دلیل خوب برای مصرف پرخاصیت ترین نارنجی، هویج داریم:

۱- افزایش بینایی:

همه می دانیم که هویج برای تقویت بینایی بسیار مفید است. اما چرا ؟

مقدار فراوان بتا کاروتن موجود در هویج که به ویتامین A تبدیل می شود در شبکیه  رودوپسین تولید می کند. برای تقویت دید در شب رودوپسین بسیار لازم است. اگر به طور منظم هویج مصرف شود، بینایی رنگی را تقویت می کند. برای درمان شب کوری بتا کاروتن بسیار کارساز است. هویج زرد سرشار از لوتئین است که احتمال ابتلا به ماکولار در سنین بالا را تا چهل درصد کاهش می دهد. با توجه به خواص آنتی اکسیدانی بسیار قوی آن، برای پیشگیری از آب مروارید و آب سیاه خوردن منظم هویج بسیار کمک کننده است.

 

 

۲- کاهش وزن:

هویج به دلیل درصد زیاد فیبر که در خود دارد، نوعی احساس سیری بوجود می آورد که آنرا به گزینه ای بسیار خوب برای کاهش وزن تبدیل کرده است. همچنین فاقد چربی است و قند بسیار کمی دارد. کالری آن پایین، و ویتامین A موجود درآن، مانع ایجاد سلولهای چربی و چاقی می شود.

۳- فشار خون:هویج

سدیم باعث افزایش فشار خون می شود. با مصرف خوراکیها و غذا، سدیم در بدن افزایش می یابد. عنصری که می تواند حضور سدیم اضافی در بدن را جبران کند، پتاسیم است. هویج سرشار از پتاسیم است. مخصوصا زمانی که هویج را بصورت خام مصرف می کنیم، این درصد افزایش می یابد. شما می توانید ۱۴ درصد از نیاز بدن به پتاسیم را با خوردن سه چهارم فنجان آب هویج که معادل ۵۱۷ میلی گرم است، برطرف کنید. همچنین، مصرف این معجزه گر نارنجی رنگ، عروق خونی را گشاد می کند. با این عمل تا حد زیادی فشار خون کاهش می یابد.

۴- تقویت سیستم ایمنی بدن:

آنتی اکسیدانها، مبارزه گرانی سرسخت هستند که با عوامل مخرب در بدن مقابله می کنند. یک عامل دیگر که بسیار کمک کننده است، ویتامین A است که خاصیت ضد ویروسی دارد. ویتامین A و آنتی اکسیدان ها برای افزایش ایمنی بدن حیاتی هستند. آنتی اکسیدانها باعث خنثی شدن اثرات مخرب اکسیداسیون درهم بافت ها می شوند. مواد مغذی دیگر و علی الخصوص ویتامین C موجود در آن نیز عاملی دیگر برای تقویت سیستم ایمنی بدن است.

۵- پیشگیری از سرطان:

هویج سرشار از آنتی‌اکسیدان پلی‌استیلنی، فال‌کارینول، است. حضور این عناصر باعث از بین رفتن سلولهای پیش سرطانی می شود. این عامل مغذی از رشد سلولهای سرطانی در روده ی بزرگ جلوگیری می کند. طبق تحقیقات ریسک ابتلا به سرطان سینه و ریه را کاهش می دهد. همچنین دو نوع آنتی اکسیدان پلی استیلن و فال کارینول موجود در آن از رشد تومورهای سرطانی جلوگیری می کند.

۶- کاهش درد قاعدگی و عوارض یائسگی:

درد قاعدگی از عوامل آزار دهنده برای زنان است. هویج برای کاهش این درد بسیار موثر است. اگر یک هفته قبل از دوران قاعدگی مصرف شود، درد قاعدگی و نیز خونریزی، کاهش می یابد. عامل کاهش دهنده این درد فیتو استروژن است. همچنین احساس خستگی را کاهش می دهد. یکی دیگر از خواص آن کاهش عوارض یائسگی، مانند: چاقی، پوکی استخوان، گرگرفتگی است. در عین حال بخاطر حضور آنتی اکسیدانهای فراوان در آن از پیر شدن سلولهای بدن جلوگیری می شود. بنابراین غذایی بسیار سالم برای گنجاندن در برنامه غذایی روزانه در سنین بالاتر است.دیدگاه کاربران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *