#
ورود یا ثبت نام
سبد خرید

طرز تهیه دوغ کفیر و شیوه نگهداری از آن:

دوغ کفیر
۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ بدون نظر 59 بازدید

طرز تهیه دوغ کفیر و شیوه نگهداری از آن:

برای تهیه دوغ کفیر از دانه‌های کفیر یا قارچ کفیر استفاده می شود، این دانه ها شبیه به گل کلم یا تکه هائی از مرجان های دریائی می باشند که جنسی شبیه ژله دارند. شامل انواع باکتری های مفید و مخمر های زنده می باشند. به طور طبیعی این دانه ها ابعادی بین ۵ تا ۲۵ میلیمتر دارند و رنگ آنها در طیف سفید تا کرم زرد می باشد. کفیر بیش از ۱۰۰۰ سال پیش به عنوان یک فراورده خوراکی شفا بخش بین مردم قفقاز شناخته شده.

اما نام کفیر چند سالی بیشتر نیست که با دوغ های کارخانه پگاه بر سر زبان مردم ایران افتاده است. هنوز فرهنگ استفاده از کفیر جایگاه خود را در زنجیره غذائی ایرانیان، نسبت به خواص بسیاری که دارد باز ننموده است.

طرز تهیه دوغ کفیر و مواد مورد نیازآن:

مواد لازم برای تهیه دوغ کفیر:

دو قاشق غذا خوری قارچ کفیر که حدودا معادل ۳۰ گرم می باشد. دو لیوان شیر پاستوریزه که معادل نیم لیتر می باشد. یک ظرف شیشه ای دهن گشاد، که یک لیتر گنجایش داشته باشد. یک سبد پلاستیکی برای جدا کردن قارچ کفیر از مایع آن. یک قاشق چوبی یا پلاستیکی.

طرز تهیه دوغ کفیر:

اگر برای اولین بار است که از قارچ ها استفاده می کنید، ابتدا ۳۰ گرم قارچ کفیر را در سبد پلاستیکی ریخته و با یک لیوان آب معدنی بشوید. برای شستن قارچ کفیر به هیچ عنوان از آب لوله کشی استفاده نکنید. بعد از شستن درون یک ظرف شیشه ای قرار دهید. از ظروف فلزی هرگز استفاده نکنید. دو لیوان شیر را در ظرف درب بسته، مدت کوتاهی بیرون از یخچال بگذارید تا هم دما با درجه حرارت محیط خانه شود.

دوغ کفیر

بعد شیر را به قارچ های داخل ظرف شیشه ای اضافه کنید و با قاشق چوبی یا پلاستیکی، به آرامی شیر و قارچ ها را برای ۱۰ ثانیه هم بزنید. حتما از شیر پاستوریزه تولید روزانه و دارای تاریخ مصرف حداکثر ۴ روزه استفاده کنید. مواد نگهدارنده در شیر باعث می شود قارچ های کفیر از بین بروند. ظرف نباید سر پر باشد حدودا چهار سانت از ظرف باید خالی باشد.

درب ظرف شیشه را با دو لایه پارچه ضخیم و کمی نخ محکم  بندید و آن را در داخل مکانی تاریک مانند کمد یا کابینت آشپزخانه با درجه حرارت ۲۰ تا ۲۴ درجه برای مدت ۱۸ تا ۲۴ ساعت قرار دهید.
برای بستن درب می توانید از درب پلاستیکی نیز استفاده نمائید، که آنرا باید به صورت معمولی ببندید. تقریبا پس از ۱۲ ساعت اگر سری به ظرف بزنید، دانه های زرد رنگ کشک مانندی را در انتهای آن خواهید دید، که یعنی شیر در حال تخمیر و تبدیل شدن به کفیر می باشد.

جدا سازی قارچ کفیر از دوغ کفیر:

برای جداسازی دوغ از دانه های قارچ کفیر از سبد پلاستیکی استفاده نمائید. ابتدا شیشه را خوب تکان دهید تا محتویات ظرف یکدست گردند و قارچ ها راحتتر از مایع کفیر جدا شوند.
سپس ظرفی را در زیر سبد قرار دهید و محتویات شیشه را در داخل سبد خالی نمائید. با کمک قاشق چوبی به آرامی محتویات را جابجا نمائید تا مایع کفیر کاملا از قارچ ها جدا شده و به داخل ظرف زیرین آن وارد شود.دوغ کفیر
کفیر جدا شده را می توانید مستقیما میل نمائید و یا با آن دسرها و غذاهای خوشمزه درست کنید. یا برای مدت ۱۰ روز در داخل یخچال و در ظرف شیشه ای نگهداری و مصرف نمائید.

روش نگهداری کفیر

نکته مهم زمان مصرف کفیر است که باید باکتری های آن به اندازه کافی زنده و فعال باشند . در تولید محصول ، به مصرف کنندگان تأکید می شود که آن را در یخچال نگهداری کنند چون در صورت نگهداری در خارج از یخچال باکتری ها فرصت تکثیر پیدا می کنند .

 دیدگاه کاربران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *