#
ورود یا ثبت نام
سبد خرید

روش کشت گردو در گلدان های خانگی

روش کشت گردو در گلدان های خانگی
۸ مرداد ۱۳۹۷ يك نظر 13507 بازدید

روش کشت گردو در گلدان های خانگی

روش کشت گردو در گلدان های خانگی خیلی راحت است و هر فرد میتواند در منزل این کار را انجام دهد. اگر با کشت گردو در گلدان های خانگی علاقه دارید با توشه بر همراه باشید.به طور معمول زمان زیادی برای روش کشت گردو در گلدان های خانگی و عمل‌آوری و بار نشستن آن لازم است. تاریخچه پرورش و کاشت گردو اسرائیلی به زمان های بسیار دور و نامعلوم بر می‌گردد، به طوریکه پایه‌های وحشی گردوی ایرانی در منطقه کوههای کارپاتیان در شرق اروپا، سرتاسر ترکیه، عراق، ایران، روسیه جنوبی و افغانستان تا شمال غربی هیمالیا یافت شده است. گردو انواع مختلفی داشته دارای ارقام بسیار است.

روش کشت گردو در گلدان های خانگیروش کشت گردو در گلدان های خانگی

روش کشت گردو در گلدان های خانگی امروزه با پیشرفت علوم کشاورزی و اصلاح گیاهان واریته‌هایی از این گیاه تولید شده است که نسبت به گیاه اصلی درای قد کوتاهتر و زود بازده تر بوده و دارای تحمل شرایط محیط میباشد. این واریته جدید گردو بعد از دو سال و حتی در گلدان به بار می نشیند و پس از ۵ سال به صورت اقتصادی می توان از آن بهره برداری کرد. این درخت به دلیل قد کوتاهی که دارد تا ۶ سالگی می توان آن را در آپارتمان نگهداری کرد و این ارتفاع کوتاه شرایط برداشت محصول را آسان کرده است. لذا ضمن داشتن درختچه‌ای سرسبز در محیط آپارتمان میتوان از گردوی تازه به صورت خانگی برداشت نمود روش کشت گردو در گلدان های خانگی و آموزش کاشت گردو در گلدان طوری است که باید بذر اصلاح شده درخت گردو با نام گردوی خوشه ای را تهیه نمود ولی توصیه ما استفاده از نهال گردو است تا زودتر به بار نشیند. همچنین بهترین , زمان کاشت گردو در گلدان اوایل بهار است. برای کاشت درخت گردو از طریق بذر، بذرهای گردو را به مدت یک شب در یک سطل آب قرار دهید. سپس یک کیسه پلاستیکی بدون منفذ را با پرلیت مرطوب پر کنید و بذرها در پرلیت قرار دهید به گونه‌ای که با پرلیت پوشانده شوند. کیسه پلاستیکی را به مدت ۳ تا ۴ ماه در یخچال قرار دهید و هر زمان که پرلیت در حال خشک شدن بود آن را مرطوب کنید.بعد از گذشت ۳ تا ۴ ماه، یک گلدان ۴ تا ۵ لیتری برای کاشت بذر گردو آماده کنید. گلدان را با قسمت‌های مساوی کمپوست، خاک گلدان، شن و ماسه درشت پر کنید و آن‌ها را با هم مخلوط نمایید. سپس به مخلوط آب اضافه کنید تا جایی که احساس کنید ۱۳ سانتی متر از قسمت بالایی خاک مرطوب شده است.بذر گردو را در عمق ۵/۲ تا ۵ سانتی متری خاک بکارید و گلدان را در یک مکان با سایه جزیی قرار دهید.خاک را مرطوب نگه دارید به گونه‌ای که همیشه ۸ سانتی متر از قسمت بالایی خاک مرطوب باشد. هر زمان که احساس کردید قسمت بالایی خاک در حال خشک شدن است آن را مرطوب کنید. هرگز اجازه ندهید خاک به طور کامل خشک شود. همچنین از خیس کردن کامل خاک پرهیز کنید.در صورت کاشت گردو از طریق نهال آن، داخل خاک گلدان را گودالی ایجاد نموده و نهال را داخل گودال قرار دهید. توجه داشته باشید ریشه ها آسیب ندیده و به صورت پخش درون خاک قرار گیرد. روی ریشه ها را با خاک مرطوب بپوشانید و به خوبی فشار دهید تا از خشک شدن آنها جلوگیری شود.

آبیاری نهال گردوآبیاری نهال گردو

آبیاری درخت گردو بسیار مهم بوده، آب غیر کافی موجب رشد کم، کاهش عملکرد و کاهش کیفیت گردو می شود و آبیاری بیش از حد نیز باعث کندی رشد و نیز موجب بروز بیماریهای طوقه و ریشه درخت می گردد. همچنین لازم به توضیح است برای جلوگیری از شیوع بیماری باید به روش آبیاری درخت گردو توجه داشته باشید ونباید طوری آبیاری کنید که آب به تنه درخت برسد.

شرایط محیطی نهال گردوشرایط محیطی نهال گردو

خاک

گردو به خاکهایی حاصلخیز و عمیق با زهکش کافی نیاز دارد. بهترین خاک برای کاشت درخت گردو خاک ماسه ای – لومی و کمی اسیدی با زهکش مناسب است.

دما

دمای مورد نیاز گردو بین ۷ تا ۲۱ درجه است. گردو در دماهای زیر ۱۰- درجه از بین می رود. دمای بالای تابستان هم به مغزها آسیب می زند. دما نباید بالاتر از ۴۳ درجه سانتی گراد شود.

نور

گردو درختی است که بیشتر از هر درخت دیگر به نور نیاز دارد و برای رشد کامل و بهینه به نور کامل آفتاب و تابستان طولانی نیاز دارد.

آبیاری

نحوه و مقدار آبیاری درخت گردو بسیار مهم بوده، نهال گردو به هفته ای ۲٫۵ لیتر آب نیاز دارد. آبیاری گردو اهمیت زیادی دارد و به روش های مختلفی انجام می شود. دقت کنید که از اواخر مهر و تا آخر زمستان آنرا آبیاری نکنید تا درخت سرما زده نگردد. بارندگی و رطوبت زیاد باعث افزایش بیماری بلایت می شود. در آب و هوای بسیار خشک نیز میوه های آن به خوبی رشد نمی کنند. باید به گردو نور کافی برسد تا بازدهی بهتری داشته باشد.قبل از کاشت نهال باید خاک گیاه را غنی کرد که می توانید از عناصری مثل ازت، پتاسیم، روی، آهن، مس و … استفاده کنید زیرا درخت گردو در سالهای اولیه رشد وریشه بندی زیادی دارد. همچنین این خاک باید خوب زهکشی شده باشد و عاری از نماتدهای مولد زخم ریشه و بیماری های قارچی باشد.عمل هرس را در اواخر زمستان با حذف شاخه های مزاحم و خشک انجام دهید

کوددهی

به گلدان گردوی خود در اوایل بهار کود بدهید. درخت گردو به نیتروژن زیادی نیاز دارد. به میزان ۳ تا ۴ کیلو کود دارای آمونیوم سولفات برای درخت گردو استفاده کنید. به آرامی کود را اطراف درخت پخش کنید. کود را با فاصله ۴۵ سانتی متری از تنه درخت روی خاک اضافه نمایید.

آفات و بیماری ها

از بیماری های مهم درخت گردو می توان به آنتراکنوز، بلایت، پوسیدگی ریشه، شانکر، لکه برگی و مرگ گیاه که از نوک برگها و ریشه آغاز می شود اشاره کرد.

گیاه شناسی گردوگیاه شناسی گردو

گردو درخت یا درختچه ای است که ارتفاع آن تا ۲۵ متر هم می رسد. دارای تنه صاف با رنگ نقره ای و در برخی گونه ها، خاکستری و برگ ها به شکل مرکب شانه ای بوده و معطر می باشند. گلهای نر و ماده گرد، جدا از هم و در روی یک درخت تشکیل می شوند. میوه این درخت شفت مانند و دارای میان برگوشتی و محتوی مواد تلخ است. میاه برگوشتدار میوه، فقط در گردوی تازه که همه قسمتهای میوه را در بر دارد، دیده می شود.روش کشت گردو در گلدان های خانگی و درون بر گردو ، سخت و شکننده است و درون آن دانه مرکب از ۲ لپه حجیم با اندوخته فراوان از مواد روغنی‏، جای دارد. ارزش غذایی و خواص گردو آن را به خوراکی ارزشمند تبدیل نموده است. برای اشنایی با خواص گردو و ارزش غذایی ان میتوانید به لینک زیر مراجعه نمایید.

نهال گردو خوشه اینهال گردو خوشه ای

گردو بومی آسیای غربی و نواحی هیمالیا می باشد. شش گونه ی مختلف دارد. میوه این درخت در بین میوه های خشک، ارزش زیادی دارند. هزینه نگهداری و صادرات آن کم می باشد. این درخت عموما تک پایه و با ارتفاع ۱۰ تا ۲۵ متر می باشد. برگ ها ی آن مرکب از برگ های فرد و بزرگ می باشد. این درخت خود بارور و دگر بارور می باشد. عموما برای کاشت گردو خوشه ای و فصل کاشت بذر گردو دانه های گرده در مدت ۱ تا ۳ روز بعد از گرده افشانی روی کلاله جوانه می زنند. تعداد گل های ماده ی آن معمولا به ۴ عدد میرسد. سنبله های گل های نر به حالت آویخته هستند.روش کشت گردو در گلدان های خانگی جوانه های ماده در طی تابستان تمایز می یابند. در زمان رسیدن میوه پوست سبز رنگ آن ترک می خورد و میوه می افتد.

تکثیر گیاهتکثیر گیاه

تکثیر گردو توسط بذر انجام می شود و نیز می توان توسط پیوند وصله ای در دوسالگی این کار را انجام داد. روش کشت گردو در گلدان های خانگی و بهترین فصل کاشت درخت اوایل بهار می باشدمی توانید از پیوند شاخه، پیوند جوانه و خوابانیدن هم برای ازدیاد درخت گردو استفاده نمایید.آفات و بیماری آنتراکنوز در سال های پر باران و مرطوب شدت می یابد که عامل قارچی دارد. بیماری پوستی که نقاط سیاه بر روی آن ایجاد می کند. بیماری شانکرسیتوسپورایی گردو نیز عامل قارچی دارد که موجب خشک شدن شاخه های درختان بیمار می شود. همچنین آب سیاه، پوسیدگی طوقه و ریشه موجب آسیب به درخت می گردد.

ازدیاد گردوازدیاد گردو

گردو از طریق جنسی (بذر) و یا به روش غیر جنسی

روش کشت گردو در گلدان های خانگی کاری بسیار آن است و ازدیاد به وسیله بذر نهالهای گردوی بذری نیز معمولاً به عنوان پایه مورد استفاده قرار می گیرند برای این منظور میوه های نامطلوب و پوست سخت کاشته می شوند برای جوانه زنی رشد خوب استراتیفیه کردن لازم است برای استراتیفیه کردن، میوه های خیس شده را داخل جعبه و در محیط مناسب مثل ورمی کولایت ‏ پیت ماس با ماسه بادی به صورت لایه های متناوب چیده و به مدت دو یا سه ماه در معرض سرما (۳ تا ۵ درجه سانتی گراد) قرار می دهند در طی این مدت میوه ها باید مرطوب نگهداشته و به اندازه کافی تهویه شوند عوامل متعددی از جمله نوع و اندازه میوه، موقعیت بذر، عمق کاشت حرارت و رطوبت خاک و تیمار بذر در جوانه زنی بذر تاثیر دارند اگر میوه های بزرگ گردو در عمق ۷ سانتی متر خاک به حالت عمودی قرار گیرند از جوانه زنی و رشد بهتری برخوردار می شوند. نهالستانها باید در محلی احداث شود که دارای خاک حاصلخیز بوده و امکان زهکش و آبیاری وجود داشته باشد. بذور گردو در فصل بهار و در عمق ۷ سانتی متر خاک کاشته می شوند فاصله بین بذرها و فاصله ردیفهای کاشت به مدت زمانی که نهالها در خزانه باقی خواهند ماند بستگی دارد اگر مدت نگهداری نهالها در خزانه دو سال یا بیشتر باشد فاصله ردیف های کاشت یک متر و فاصله بین نهالها ۳۰ سانتی متر در نظر گرفته می شود در مناطقی که طی فصل تابستان بارندگی صورت نمی گیرد استفاده از مالیج موجب حفظ رطوبت و کنترل علفهای هرز شده سرعت جوانه زنی و رشد نهالها افزایش می یابد. برای تامین حداکثر رشد نهالها ، آبیاری مکرر و مبارزه با علفهای هرز ضروری است به منظور مراقبت از نهالهای پیوندی یک سال قبل از انتقال نهالها به محل اصلی باید ریشه های سطحی آنها در عمق ۲۰ تا ۲۵ سانتی متری سطح خاک بریده شود.

ازدیاد رویشی

شامل پیوند شاخه ، پیوند جوانه ، خوابانیدن و ریزازدیادی است (البته ریشه زایی قلمه های گردو موفقیت چندانی نداشته است)
پیوند شاخه و پیوند جوانه درصد موفقیت ازدیاد گردو از طریق پیوند جوانه بطور قطعی کمتر از میوه های دانه دار و هسته دار می باشد در نتیجه دقت بیشتری در نحوه عمل پیوند و نقل و انتقال پایه و پیوندک لازم است. در روش کشت گردو در گلدان های خانگی موفقیت بیشتر هنگامی بدست می آید که پیوند نهالها به روش اسکنه و یا زبانه ای در داخل گلخانه در دمای ۲۸ درجه سانتی گراد و رطوبت نسبی ۸۰ تا ۱۰۰ درصد صورت گیرد و یا نهالها پس از پیوند در داخل اطاق کشت در دمای ۱ ۲۵ درجه سانتی گراد و رطوبت ۲ ۷۵ درصد نگهداری شوند. دما و رطوبت مناسب از شرایط اصلی تشکیل بافت کالوزاست در شرایط هوای آزاد معمولاً عوامل فوق قابل کنترل نبوده و در نتیجه منجر به عدم موفقیت در عمل پیوند می گردد.در کل انجام پیوند اسکنه در دیماه و نگهداری نهال به مدت سه هفته قبل از انتقال به نهالستان در دمای ۲۶ درجه سانتی گراد و رطوبت نسبی ۹۰ درصد و پیوند وصله ای در اواخر خرداد به وسیله چاقوهای دو تیغه ای از روشهای ازدیاد رویشی گردو در سطح تجارتی است.

خوابانیدن

با استفاده از ترکیبی از مواد تنظیم کننده رشد ریشه زائی خوبی در شاخه های خوابانده شده بدست آمده و روش مناسب برای ازدیاد گردو می باشد ولی گیاهان مادری ارقام تجارتی در مرحله اول باید با قلمه زیاد شوند.

پیوند سرشاخه

در این روش پایه ها قبلاً بطور کامل مستقر شده اند پیوندک بسرعت رشد کرده و باردهی آن نیز نسبت به نهالهای پیوندی که بعداً به محل اصلی منتقل می شوند زودتر آغاز می شود پیوند سرشاخه معمولاً به صورت پیوند اسکنه و یا پیوند پوست در فصل بهار یا هنگامی که رشد گیاه تازه شروع شده است انجام می شود. شاخه هایی که به عنوان پیوندک استفاده می شود باید در دوره خواب زمستانه از پایه های مادر تهیه و قبلاً در بسته بندی مناسب داخل یخچال نگهداری شوند هنگام می پیوند سر شاخه در اوایل بهار انجام می گیرد خروج شیره گیاهی گردو مشکلاتی ایجاد می کند که برای رفع آن می توان دو هفته قبل از عمل پیوند با بریدن نوک شاخه های درختان پایه از این عارضه جلوگیری کرد. در روش پیوند سرشاخه سرعت رشد درخت بیشتر بوده ، زخم شاخه های پیوند شده به سرعت الیتام یافته و درخت بزودی محصول زیادی تولید می کند محل زخم بعد از پیوند بوسیله چسب پیوند پوشش داده می شود و برای محافظت آفتاب سوختگی باید تنه درخت را با رنگ سفید رنگ آمیزی کرد.دیدگاه کاربران

یک پاسخ به “روش کشت گردو در گلدان های خانگی”

  1. Avatar الی گفت:

    سلام ممنون از مطلب خوبتان ، من چند بذر گردو خیس کردم و به مدت یک ماه در یخچال گذاشتم ،و دوهفته هم لای دستمال مرطوب ،الان گردو ها ترک خوردن ،ولی جوانه نمیزنن ،چیکار کنم

    در ضمن لای دستمال مرطوب کپک زدن ،نگرانم که از بین بروند ، چیکار کنم کپک نزنند

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *