#
ورود یا ثبت نام
سبد خرید

دوغ صنعتی و مهمترین خواص آن

دوغ صنعتی
۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ بدون نظر 71 بازدید

دوغ صنعتی و مهمترین خواص آن

دوغ صنعتی: در روش صنعتی، آب کربناته برای رقیق کردن ماست مورد استفاده قرار می گیرد. که این عمل موجب به وجود آمدن طعم تندتر و حباب های بیشتر می گردد. معمولا دوغ را به روش سنتی و صنعتی تولید می کنند. در روش سنتی یا روستایی ماست را به همراه آب در مُشك یا كیسه‌های پوستی می‌ریزند و تكان می‌دهند. و بر اثر ضربات وارده دوغ درست می‌شود. دوغ به دلیل طبیعت سرد، علائم گرمازدگی، خستگی و عطش را التیام بخشیده است. و مانند ماست، حاوی میكروارگانیسم‌های زنده و مفیدی است. كه از رشد و تكثیر بسیاری از باكتری‌های مضر در دستگاه گوارش جلوگیری می‌كند. با ما همراه باشید در ادامه با طرز تهیه و روش نگهداری دوغ آشنا شوید.

طرز تهیه دوغ صنعتی:

در روش سنتی به دلیل آن كه نظافت كیسه‌های پوستی مشكل است احتمال آلودگی میكروبی در فرآورده حاصله زیاد است. به خاطر همین عیب دوغ به شیوه صنعتی آماده می شود. در صنعتی، ماست را با مقدار مناسبی آب در تانك‌های که مجهز به همزن است مخلوط كرده و بعد از اختلاط كامل آن را با رعایت موازین بهداشتی سرد و بسته‌بندی می‌كنند.

دوغ صنعتی

این نوشیدنی به دلیل آن كه در دمای گرم محیط و در برابر فساد مقاوم است نیاز به هیچ نگهدارنده مصنوعی نداشته است. و مصرف آن برای افرادی كه دچار عدم تحمل لاكتوز هستند، بسیار مناسب است.

البته دوغ صنعتی معایبی هم دارد. این نوشیدنی سرشار از نمك بوده و برای مبتلایان به فشار خون بالا، بیماران قلبی ـ عروقی و كسانی كه دچار نارسایی كلیوی هستند بسیار مضر است. بنابراین برای آن كه این افراد بتوانند از این نوشیدنی مفید استفاده کنند بهتر است در منزل و به صورت خانگی آن را تهیه كنند.

معمولا برخی افراد جهت ترش شدن و گازدارشدن این نوشیدنی آن را در دمای محیط نگهداری می‌كنند. این روش نگهداری برای سلامت افراد مشكلی بوجود نخواهد آورد. این نوشیدنی به طور طبیعی حاوی باكتری‌های مولد اسید لاكتیك و همچنین مخمرهای مولد گاز است كه در دمای محیط زودتر فعال و باعث ایجاد طعم اسیدی و گازی می‌شوند.

روش نگهداری دوغ صنعتی:

اگر در روش صنعتی نگهداری آنزیم‌های تجزیه‌كننده پروتئین فعال شوند دوغ آلوده به كپك می شود. همچنین بلافاصله تغییر رنگ و مزه داده و تاریخ انقضای آن سریع‌تر از آنچه روی بطری نوشته شده فرا می‌رسد. كه استفاده از آن توصیه نمی‌شود. بهترین روش برای ماندگاری بیشتر و مطلوب دوغ نگهداری آن در دمای یخچال است.

دوغ

دوغ اگر به وسیله گاز CO2 گازدار شود مضرات گاز افزوده‌شده به آن مانند نوشابه‌های گازدار خواهد بود و ارزش غذایی کمتری دارد. همچنین از قرار دادن آن به صورت مستقیم در آفتاب پرهیز کنید.

بهترین افزودنی های مجاز دوغ:

معمولا برای طعم‌داركردن دوغ از نعنا، پونه، كاكوتی یا گلبرگ‌های خردشده گل‌محمدی استفاده می‌شود. این سبزیجات علاوه بر ایجاد طعم خوشایند، بر خواص درمانی دوغ نیز می‌افزاید. دوغ با افزودنی  نعنا و پونه، به ترشح شیره معده و هضم غذا كمك می‌كند. همچنین نفخ حاصل از دوغ را بر طرف و دل پیچه را التیام می‌بخشد. این نوشیدنی خنك‌كننده محیط دهان بوده و به گردش هر چه بهتر خون كمك می کند. مجاری گوارشی را ضدعفونی و برای رفع سكسكه و اسهال ناشی از گرمی هوا مفید و به عملكرد مطلوب كبد كمك می‌كند.

دوغ حاوی كاكوتی، مقوی قلب و معده بوده و مسكن سردردهای ناشی از گرمی هوا است. و به دلیل خاصیت ضدعفونی‌كنندگی، كرم‌كش قوی بوده و خلط‌آور خوبی است. همچنین برای التیام علائم رماتیسم مفید است. دیگر خواص دوغ كاكوتی شبیه به دوغ نعناست. دوغ حاوی گلبرگ‌های گل‌محمدی بسیار معطر، مقوی قلب و كبد و اعصاب، آرام‌بخش و نشاط‌آور بوده و برای تنظیم عملكرد دستگاه گوارش نافع و رفع كننده بوی بد دهان است.دیدگاه کاربران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *