#
ورود یا ثبت نام
سبد خرید

تاثیر ماست بر دستگاه گوارش

۲۹ فروردین ۱۳۹۸ بدون نظر 31 بازدید

تاثیر ماست بر دستگاه گوارش

تاثیر ماست بر دستگاه گوارش بر کسی پوشیده نیست و اغلب می دانند که این ماده غذایی کامل و خوشمزه چه فوایدی برای بدن دارد.ماست یکی از منابع غذایی مفید است که با وجود باکتری های درونش بسیار لذیذ است. پروتئین، کلسیم و باکتری های موجود در ماست تاثیر به سزای در عملکرد دستگاه گوارش دارند. همه ی انسان ها وقتی اسم میکروب و باکتری را می شنوند، یاد انواع بیماری هایی که می توانند دچار آن شوند، می افتند، در حالی که بدن ما حاوی هزاران میکروب مفید است که از بسیاری بیماری ها جلوگیری می کند، در روده ی انسان های باکتری به نام پروبیوتیک وجود دارد که به سلامت دستگاه گوارش کمک می کند.

پروبیوتیک ها علاوه بر کمک به گوارش، مولکول ها، ویتامین ها و آنتی بیوتیکهایی را برای جلوگیری از مشکلات مختلف در روده تولید می کنند و برای بدن بسیار مفید هستند، پروبیوتیک ها را بیشتر در لبنیات و میوه ها می توان یافت. ماست هم توسط همین باکتری تاثیرات مثبتی بر روی گوارش ما دارد، اکثر کاخانجات تولید ماست با اضافه کردن این باکتری مفید به ماست، محصولات سالمی را تولید می کنند.

هضم لاکتوز

بعضی از مردم نمی توانند لاکتوز (قند شیر) را هضم کنند، یعنی بدنشان آنزیم خاصی که باعث هضم آن می شود را ندارند و اگر شیر بخورند حتی به میزان اندک، دچار اسهال شدید، گاز و نفخ روده می شوند. اما در ماست علاوه بر وجود لاکتوز، پادزهری هم به نام لاکتاز وجود دارد که به گفته ی متخصصان تغذیه کسانی که نمی توانندلاکتوز موجود در شیر را هضم کنند ماست بخورند تا ویتامین های موجود در این ماده ی با ارزش را توسط ماست جذب کنند. کلسیم و پروتئین موجود در لبنیات برای بدن هر انسانی ضروری است.

ماست

درمان روده های تحریک پذیر با ماست

بسیاری از افراد بعد از خوردن آنتی بیوتیک ها در مواقع ضروری و نیاز، دچار درد در نواحی روده و معده و در نهایت منجر به اسهال می شوند. این داروها و بسیار از داروهای دیگر با از بین بردن میکروب های بد مقادیر زیادی از میکروب های مفید بدن را هم از بین می برند، که این باکتری های خوب تاثیر بسزایی در سلامت گوارش انسان ها دارند. در این مواقع باید از پروبیوتیک ها استفاده کرد که این ماده در ماست وجود دارد، پس با مصرف ماست در هنگام بروز چنین مشکلاتی می توانید دردهای گوارشی خود را به راحتی از بین ببرید.

بسیاری از متخصصان گوارشی بیان کرده اند که پربیوتیک های موجود در ماست می تواند روده های تحریک پذیر را مداوا کند، مانند کسانی که دل درد و نفخ شکمی دارند با خوردن ماست می توانند از این موارد جلوگیری کنند. باید به این نکته هم توجه کنید کسانی که طبع سردی دارند و یا می خواهند از ماست به عنوان چاشنی برای غذاهایی با طبع سرد استفاده کنند، بر روی ماست خود پونه، نعنا، فلفل سیاه، کاکوتی، آویشن، زنجبیل، زیره و یا گل سرخ بریزند تا بتواند از سردی کم کند،زیرا در بعضی مواقع این سردی خود عامل دل درد، نفخ و اسهال می شود.

تاثیر ماست های لاکتیویا بر دستگاه گوارش

جدیدا در بازارهای امروز ماست هایی به نام ماست لاکتیویا تولید شده است که پروبیوتیک موجود در این ماست ها بیشتر از ماست های معمولی است و در طعم های خوشایندی عرضه می شوند، متخصصان گفته اند که استفاده از این ماست برای دو هفته، روزی دو بار به صورت مرتب و برنامه ریزی شده می تواند مشکلات سطحی روده و گوارش مانند: گاز معده، نفخ، اسهال های گاه و بی گاه جزیی و قارو قورهای شکم را از بین ببرد، البته در کنار این ماست باید عادت های بد غذایی و استفاده از غذاهای ناسالم را هم کنار بگذارید تا به بهترین جواب برسید. متخصصان تغذیه بر این باورند که مصرف پربیوتیک ها زمانی جواب می دهد که شما آن را سر وقت و به طور منظم مصرف کنید و به یک عادت غذایی تبدیلش کنید.دیدگاه کاربران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *