دیابتی ها لطفا عناب بخورید! تاثیر شگفت انگیز عناب بر قند خون اثبات شد

تاثیر عناب بر قند خون

عناب این میوه خشک تصفیه کننده خون است و به هضم غذا کمک می کند. این میوه برای درمان نامرتب بودن ضربان قلب، خستگی اعصاب، عرق شبانه و تعرق زیاد بدن مناسب است. عناب به دلیل لعاب زیادی که دارد موجب نرم کردن سینه، بهبود آسم و تنگی نفس می شود. عناب میوه ای خشک ملین است و اگر با آب یا شیر بجوشانیم خاصیت ملین بودن آن تشدید می شود. از دیگر خواص این میوه می توان به درمان بی خوابی اشاره کرد، عناب خواب آور است و در هسته عناب این خاصیت بیشتر جمع شده است. اما در این یادداشت می خواهیم درباه تاثیر عناب بر قند خون با شما صحبت کنیم پس با ما همرا شوید.

تاثیرعناب بر قند خون

بیماری قند خون  شایع ترین بیماری آندوکرین است که در آن قند خون و به دنبال آن چربی خون افزایش می یابند . این بیماری دارای عوارض دراز مدت چشمی، کلیوی، عصبی و عروق خونی است. تحقیقات نشان داده‌اند که برخی عصاره‌های گیاهی اثر ضد دیابتی دارند و لذا می توانند در افراد مبتلا به دیابت به منظور پایین آوردن قند خون، مورد استفاده واقع شوند. لذا در این تحقیق تصمیم گرفته شد با ایجاد رت های دیابتی به طور آزمایشگاهی، شرایطی مشابه با دیابت نوع ۱ در موش‌های صحرائی ایجاد شود و بعد از تایید دیابت، تاثیر هیپوگلیسمیک عصاره هیدروالکلی برگ عناب و نیز تغییرات متابولیسمی گلوکز، لیپوپروتئین ها(LDL,VLDL,HDL )،تری گلیسرید و کلسترول تام مورد بررسی واقع شود.

 

 

دریک تحقیق افراد به ۳ گروه ۱۰ تایی بصورت زیر تقسیم شدند : ۱-گروه شاهد: تزریق سرم فیزیولوژی ( به صورت داخل صفاقی ) ۲- گروه کنترل دیابتی: تزریق آلوکسان منوهیدرات mg/kg120( به صورت داخل صفاقی ) در سه روز متناوب (پس از این مدت قند خون بررسی و دیابت تایید شد). ۳- گروه عناب : تزریق آلوکسان منوهیدرات mg/kg120( به صورت داخل صفاقی ) در سه روز متناوب ، پس از این مدت قند خون بررسی و دیابت تایید شده و به دنبال تایید دیابت ، تزریق عصاره هیدروالکلی برگ عناب به میزان mg/kg100، به صورت داخل صفاقی و به مدت ۵ روز متناوب انجام شد. پس از ۴۸ ساعت ، حیوانات بیهوش شده و از همه گروه ها خونگیری به عمل آمد و عوامل سرمی گلوکز، لیپوپروتئین‌ها (HDL,LDL,VLDL)، تری گلیسرید و کلسترول تام توسط کیت های آنزیمی بررسی شدند.

نتیجه تحقیق تاثیرعناب بر قند خون

نتایج حاصل از آنالیز واریانس نشان داد عصاره برگ عناب توانسته میزان سرمی گلوکز، تری‌گلیسرید، کلسترول و VLDL را در رت‌های دیابتی در مقایسه با گروه کنترل دیابتی بطور معنی داری (۰۰۱/۰ P=) کاهش دهد. در ضمن برگ عناب بطور معنی‌داری (۰۲/۰P=) HLD خون را در رت‌های دیابتی در مقایسه با گروه کنترل افزایش داد. در ضمن عصاره مذکور، میزان LDL رت‌های دیابتی را هم کم کرد ولی در مقایسه با گروه کنترل از نظر آماری اختلاف معنی‌دار نداشت(۱۲/۰P=). میتوان گفت  با در نظرگرفتن یافته ها، مشخص می شود که برگ عناب می تواند در افراد دیابتی برای کاهش قند و چربی خون باید مورد استفاده قرار گیرد.

نظر کارشناسان طب سنتی درباره تاثیرعناب بر قند خون

.یک کارشناس ارشد طب سنتی گفته است  کسانی که قند دارند روزی پنج دانه عناب بخورند زیرا عناب برای کنتر قند خون مفید است. به گفته این کارشناس، جوشانده ریشه به پودر تبدیل می‌شود و برای زخم‌ها و دمل های کهنه مفید است. این کارشناس در ادامه گفته است آب عناب با کاهو برای درمان سرطان مفید است، همچنین برگ‌های آن بند آورنده خون و تب بر است و به شکل ضماد در درمان ادرار بندی به کار گرفته می‌شود.

این محقق و پژوهشگر طب سنتی‌ در ادامه گفته است:  عناب محافظ کبد است، همچنین‌ سبب‌ کاهش‌ چربی کبد نیز می‌شود‌ ،مصرف عناب‌ برای افرادی که دچار بواسیر‌ هستند، مفید است‌. استفاده از عناب همچنین‌ سردرد‌های ناشی از غلبه‌ صفرا را نیز تسکین می‌دهد‌ برای این منظور‌ افراد باید‌ پنج گرم از هر یک از گیاهان پوست هلیله‌ زرد‌، هلیله‌ کابلی‌ ( سیاه‌ )، تمبر‌ هندی، عناب‌، گل بنفشه‌، سپستان‌ و تخم خیار را در یک لیتر آب به مدت ۱۰ دقیقه‌ آرام بجوشانند‌، سپس آن را صاف و روزانه‌ سه استکان میل کنند‌.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *