آشنایی کامل با چای سفید

چای سفید

چای سفید نوعی چای است که از جوانه‌ها و گلبرگهای تازه گیاه چای به دست می‌آید. برای جلوگیری از اکسایش ،این گلبرگهای تازه را در نور طبیعی آفتاب خشک کرده و سپس مراحل بعدی تهیه چای را طی می‌کنند. نام‌گذاری چای سفید بدین نام ناشی از پرزهای سفید نقره‌ای جوانه‌های نشکفته گیاه چای است که به آن ظاهری سفید می دهد، هر چند دم کرده آن به رنگ زرد کم رنگ است. موضوع این یادداشت آشنایی کامل با چای سفید است با ما همرا شوید و چای سفید را بشناسید.

تاریخچه چای سفید

این چای در زمان سلسله ی تانگ کشف شد. نخستین محصول چای سفید در زمان سلسله ی کوئینگ، از جوانه های جوان چای به دست آمد. در آن زمان، فقط اشراف از این چای استفاده می کردند. در اواخر دهه ی ۱۸۰۰، نوع «سوزن نقره ای» این چای به محبوبیت رسید و به جوامع غربی صادر شد. در سال ۲۰۰۰ تحقیقی درباره ی خواص مفید و محبوبیت چای سفید در دنیای غرب منتشر و سبب شد این نوشیدنی در بازار جهانی رونقی دوباره بگیرد.

به این ترتیب چای سفید که در ابتدا، خارج از چین و مشرق زمین ناشناخته بود، با کشف خواص منحصر به فردش، در سرتاسر دنیا شناخته شد. این چای از برگ ها و جوانه های تازه و بسیار جوان گیاه چای تهیه می شود و از آنجایی که فقط یک بار در سال برداشت می شود، گران قیمت است. پس از چای سبز، کمترین میزان فرآوری روی این چای انجام می شود و همین امر سبب می شود بیشترین میزان کاتچین و در نتیجه خاصیت آنتی اکسیدانی را بین انواع چای داشته باشد.

 

 

خواص چای سفید

چای سفید، مقدار زیادی از پلی‌فنول‌هایی به نام کاتچین را درون خودش جای داده است. پلی‌فنول ‌ها، مولکول‌های گیاهی‌است که در بدن به‌عنوان آنتی‌اکسیدان عمل می‌کند و از سلول‌های بدن درمقابل رادیکال‌های آزاد محافظت به عمل می‌آورد. خوشبختانه، چای سفید به‌عنوان یکی ازبهترین چای‌ها در مقابله با رادیکال‌های آزاد شناخته می‌شود.مطالعات متعددی نشان داده‌اند که چای سفید دارای خواص آنتی‌اکسیدانی مشابهی با چای سبز است.

بعضی از بررسی‌ها نشان می‌دهد که چای سفید می‌تواند به تقویت ۴ تا ۵ درصدی متابولیسم کمک کند که این میزان برابر است با سوزاندن ۷۰ تا ۱۰۰ کالری بیشتر در طول روز. شاید از آن‌جایی که چای سفید‌ هنوز محبوبیت و شهرت زیادی پیدا نکرده، به اندازه دیگر چای‌ها در زمینه لاغری مطرح نشده است.

چای سفید، از بهترین منابع غذایی برای دریافت فلوراید، کاتچین‌ها و تانین‌هاست. این ترکیبات در کنار هم می‌تواند با باکتری‌ها و قندها مقابله کند و در تقویت دندان‌ها موثر باشد. فلوراید نیز می‌تواند به پیشگیری از پوسیدگی‌های دندان کمک کند و مقاومت دندان‌ها را در مقابل عناصر مضر افزایش بدهد.

سرطان، از مهم‌ترین علت‌های مرگ در بسیاری از کشورهای جهان است. با این‌ حال، مطالعات آزمایشگاهی مختلف نشان می‌دهد که چای سفید‌ می‌تواند آثار ضدسرطانی مفیدی داشته باشد. البته باید توجه داشت که این مطالعات هنوز در سطح آزمایشگاهی هستند و تاثیر چای سفید‌ در مقادیر زیاد را مورد بررسی قرار داده‌اند. بنابراین، محققان هنوز به مطالعات بیشتر نیاز دارند تا بتوانند تاثیر نوشیدن چای سفید‌ بر سرطان را دقیق‌تر اعلام کنند.

میزان کافئین موجود در چای سفید:

برخلاف باوری که میگوید چای سفید کافئین ندارد باید بگوییم که گاهی چای سفید میزان کمتری کافئین نسبت به چای سبز و چای اولونگ دارد اما برای مقایسه ی دقیق تر مقدار کافئین در چای ها نسبت به هم باید به محل تولید آنها دقت کرد خیلی از افراد میگویند چون چای سفید کمترین اکسیداسیون را دارد پس کمترین کافئین را هم دارد، در صورتی که نمیتوانیم این نتیجه را بگیریم نمیتوان به طور کلی گفت که همه ی چای های سبز نسبت به همه ی انواع چای های سیاه یا سفید کافئین کمتر یا بیشتری دارند.

صرف نظر از این  چایی در بررسی انواع چای های سیاه و سبز اینکه محل تولید چای کجا باشد روی مقدار کافئین چای اثر دارد به طور کلی چای سیاه هند نسبت به چای سیاه چین مقدار کافئین بیشتری دارد. و در بین انواع چای های سفید چای سفید سوزن نقره ای کافئین بیشتری دارد اما برخلاف تصور چای سفید بدون کافئین نیست. برخی عناصر دارویی: پلی فنول، آمینو، پتاسیم، کلسیم، منیزیم، روی، منگنز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *