#
ورود یا ثبت نام
سبد خرید

آشنایی کامل با فرهنگ، نوشیدن چای در کشورهای مختلف

۲۹ فروردین ۱۳۹۸ بدون نظر 33 بازدید

آشنایی کامل با فرهنگ، نوشیدن چای در کشورهای مختلف

چای با دم کردن برگها، جوانه‌ها یا شاخه‌های فرآوری شده بوته چای به مدت چند دقیقه درآب داغ درست می‌شود. فرآوری یعنی اکسیداسیون، حرارت دهی، خشکسازی و افزودن گیاهان، گلها، چاشنیها و میوه‌های دیگر به آن. مهم ترین ویژگی چای و دلیل اصلی محبوبیت آن کمک به رفع خستگی و ایجاد آرامش است  منبع طبیعی از کافئین، تئوفیلین، تیانین و آنتی‌اکسیدان‌ها است. بدون چربی، کربوهیدرات‌ها، یا پروتئین. طعمی مطلوب را داراست. درسراسر دنیا نوشیدن چای جز بخشی ازکارهای روزمره افراداست که تاثیربسزایی در آداب و رسوم و نحوه برگزاری مهمانیها دارد.

فرهنگ نوشیدن چای در کشور های مختلف

این نوشیدنی محبوب در کشورهای مختلف نحوه نوشیدن و فرهنگ و آداب و رسوم خاصی را به خود اختصاص داده است. چای فقط یک نوشیدنی نیست بلکه بخشی از ملزومات مراسمی خاص شده است. از نحوه نوشیدن گرفته تامکان و زمان آن جغرافیا و فرهنگ خاص خود را داراست.

ایران:

نوشیدن چای در بعضی از کشورها جایگاه خاصی دارد و بعد از گذشتن سالیان متمادی به مجموعه‌ای از آداب‌ و رسوم  تبدیل شده است. آداب و رسومی که گاه بسیار جدی هستند. این نوشیدنی در قسمت های مختلف ایران متفاوت است. اما بعضی فرهنگ‌ها مثل چای آوردن عروس، چای همراه با صبحانه، نوشیدن آن در دل طبیعت یا پذیرایی از مهمانان با چای تازه‌دم در تمامی ایران رایج است. درعین حال چنین رسومی از قدیم در ذهن تمامی ما نقش بسته‌ است.

چای

یک فنجان چای داغ در هر موقعیت ناخوشایند باعث آرامش می شود و تمرکز و خلق‌وخوی خوش را به ما بازمی گرداند. عده‌ای صرفا از طعم آن لذت می‌برند و بعضی هم از آن به‌عنوان بهانه‌ای برای ملاقات دوستان و وقت‌گذرانی با آن‌ها استفاده می‌کنند. نوشیدن نوع خارجی آن در فرهنگ ایرانیان جایگاه بیشتری دارد اما امیدواریم که در آینده نزدیک در خانه تمامی ایرانی‌ها چای ایرانی طبیعی و سالم جایگزین چای‌های خارجی شود.

درایران مصرف چای سیاه رواج دارد البته مصرف چای سبز نیز با کشف خواص درمانی آن رواج پیدا کرده است. در کشور خودمان تقریبا روز بدون چای را نمی توان متصور شد و جالب این است که از پر مصرف ترین کشورهای مصرف کننده چای است.

چین:

نوشیدن چای در چین آداب خاصی دارد چرا که خواستگاه اصلی چای دراین کشور است. معمولاً اول چای را بو می‌کنند رنگ چای رانگاه می کنند بعد آن را مزه می‌کنند. ظرف چای‌خوری سنتی چینی‌ها که درپوش، کاسه و پایه است. در هنگام مزه کردن چای، باید پایه‌ی ظرف را روی یک دست و دست دیگر را روی درپوش آن گذاشت.

 

چای

آنچه مردم چین می نوشند نامی عجیب دارد “شیرچای جوراب شلواری” زیرا معتقدند شبیه جوراب ساق بلندزنانه است. مخلوطی عجیب و غریب از شیر غلیظ شده، چای سیاه و شیر خشک که برای فیلتر کردن آن یک کیسه چای سیاه را داخل آن می ریزند که به جوراب ساق بلند زنانه شبیه است. دیانسین (Diansin)، نوعی شیرینی لذیذوخوش ظاهر است که همراه چای سرو می‌شود، و دردنیا دوستداران زیادی دارد.

روسیه:

نوشیدن چای در ملل مختلف، آداب متفاوت دارد. مردم روسیه برای رسوم چای نوشیدن، رسمی مشابه ایرانیان دارند. آن ها  آب را در سماور که یک جزء ثابت رسم چای آنهاست جوش می آورند. بسته به میزان غلظت مورد علاقه چای وآب جوش درقوری ریخته وآنرابر سماور قرار میدهند تا دم بکشد. در روسیه چای سیاه و شیرین نوشیده می شود برخلاف انگلیسی ها که شیر را با چای مصرف می کنند، چای سیاه هنوز هم چای محبوب روس هاست و محبوبیت چای سبز درحال افزایش است.

معمولا در کنار چای قندمیل می کنند. گاه برای شیرین کردن چای، از یک قاشق مربا یا مارمالاداستفاده می کنند. گاهی با یک قاشق مربا خورده و سپس چای را می نوشند یا مربا را در چای حل می کنند. همچنین کلوچه های کوچکی  به نام sushkie، که کلوچه های کوچکی هستند، در کنار چای سرو می شود. بدون هیچ گونه اسنک یا خوراکی سروچای در روسیه یک اشتباه بزرگ است! گاهی می توان گفت ، سرو نکردن خوراکی بی ادبی است .  همچنین رد کردن یک خوراکی که کسی به شما تعارف می کند، از نظر آنها بی احترامی محسوب می شود.دیدگاه کاربران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *