#
ورود یا ثبت نام
سبد خرید

آشنایی کامل با دوغ کفیر و خواص آن:

دوغ کفیر
۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ بدون نظر 80 بازدید

آشنایی کامل با دوغ کفیر و خواص آن:

دوغ کِ‍فیر نوشیدنی تخمیری حاصل از شیر و دانه‌های کفیر است. دارای عطر و طعم خوشی بوده و می‌تواند همراه با عسل و سایر میوه‌ها مصرف شود. دوغ کفیر یک نوشیدنی ترش و گازدار و یک فرآورده حاصل از تخمیر شیر است. به عبارت بهتر این دوغ نوعی نوشیدنی پُرکالری و غنی از باکتری‌ های پروبیوتیک،اسید لاکتیک، الکل، کلسیم، پروتئین، ویتامین ‌ها به ویژه گروه ویتامینهای B و ریزمغذی ‌ها است.

در ایران نیز در سالیان اخیر برخی از کارخانه جات شیر و لبنیات از جمله شیر پگاه و کاله اقدام به تولید دوغ کفیر نموده اند. اما قیمت این تولیدات در مقایسه با دوغ عادی بیشتر است. طعم و مزه و غلظت این دوغ در کارخانه ای پایین تر از دوغ کفیر خانگی است و کارخانه برای ماندگاری زیاد مجبور به اضافه نمودن نمک به دوغ است.

تاریخچه دوغ کفیر:

کفیر، نوشیدنی غیرطبیعی یا تخمیری حاصل از شیر است که از کوه‌های قفقاز در روسیه سرچشمه گرفته‌است. در روسیه به‌ منظور معالجه یا پیشگیری از برخی بیماری‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. از لحاظ طب شناسی و تغذیه‌ای، سرآغاز مصرف آن در بعضی از مناطق جهان، ماندد، آسیای جنوب غربی، اروپای شمالی و شرقی، آمریکای شمالی و ژاپن بوده‌ است. مصرف آن در جمهوری‌های شوروی سابق، مجارستان و هلند سال‌های زیادی است. که توسعه یافته و در سوئد، نروژ، آلمان و فنلاند به‌ خوبی شناخته شده است. و در مصر، استرالیا و برزیل به‌خوبی و در آمریکا و ژاپن به‌طور

دوغ کفیر

چشمگیری رشد داشته‌ است.

براساس فرضیات، کفیر اولین بار توسط چوپانان عشایر قفقازی و بر اثر تخمیرشدنِ شیر تازه‌ای که در ظرف چرمیِ خود حمل می‌کردند کشف شد. اما پیش از آن نیز، در کوه‌های قفقاز، کفیر به داشتن خواص درمانی نسبت داده می‌شد. محقق کانادایی،  کفیر را به‌دلیل طعم شامپاینی طبیعی و داشتن فهرست بی‌پایان خواص سلامت‌ بخش، شامپاین فراورده‌های لبنی نامیده‌است.

احتمالاً واژهٔ کفیر ترکیبی است از واژگان کف و شیر همچنین احتمال دارد واژهٔ کفیر از واژهٔ ترکیکِیف به‌معنی احساس لذت گرفته شده‌باشد. خاستگاه آن کوه های قفقاز واقع در اتحادیه جماهیر شوروی سابق می باشد . اولین تولید کنندگان آن چوپانان قفقازی بودند که توانستند این نوشیدنی خوشمزه را از دانه های کفیر تهیه کنند . افسانه های مردم قفقاز می گوید که دانه های کفیر هدایایی از طرف خداوند هستند . کفیر بر گرفته از کلمه کف« Kef » در زبان ترکی است که به معنای خوشی و لذت می باشد.

خواص دوغ کفیر:

کفیر، آشامیدنی محبوب خاورمیانه است. یک غذای رژیمی برای افراد مبتلا به بیماری عدم تحمل لاکتوز می‌باشد که قادر است مقدار زیادی از لاکتوز را هضم کند. در نتیجهٔ تخمیر، میزان لاکتوز در کفیر کاهش و میزان بتاگالاکتوزیداز افزایش می‌یابد. پروتئین‌های موجود در آن تا اندازه‌ای هضم شده و خودشان را به‌ راحتی در بدن اتولیز می‌کنند. تریپتوفان یک اسید آمینهٔ ضروری در آن می‌باشد که بر روی سیستم عصبی تأثیرزیادی دارد.

دوغ کفیر

همچنین کفیر یک ماست نوشیدنی و محصولی نیروبخش به حساب می‌آید. کفیر با استفادهٔ کربوهیدراتها، چربی‌ها و پروتئین‌ها به رشد، نگهداری و فعالیت سلولی کمک می‌کند. ارزش بالای تغذیه‌ای و سلامت‌بخش کفیر، بسیار می‌باشد. بنابراین مصرف آن برای نوزادان نارس، کودکان، زنان حامله و پرستار، بیماران و افراد پیر و مبتلایان به بیماری عدم تحمل لاکتوز توصیه می‌شود.

در بیمارستان‌های روسیه، بیماران در خلال ماندن در بیمارستان، هر روز با کفیر پذیرایی می‌شوند که امری عادی و مرسوم می‌باشد. مخصوصاً تازه‌مادرها، به خوردن آن تشویق می‌شوند و بیشتر اوقات، از آن به عنوان غذای کودک برای کودکان روسی تازه از شیر گرفته شده به مصرف می‌رسد. سرشار از پروبیوتیک‌ها و حاوی ۱۰- ۷ میلیارد کلونی از باکتری‌های مفید است.

این میکروارگانیسم‌های مهم، اغلب از طریق تشکیل مجدد کلونی باکتری‌های مفید در سیستم گوارشی ما و با جلوگیری از رشد باکتری‌های مضر در روده به بهبود سلامت دستگاه گوارش کمک می‌نماید. کفیر دارای فوایدی برای سیستم ایمنی بدن است. شما می‌توانید با اطمینان آن را هر روز استفاده کنید. این نوشیدنی حاوی سطح بالایی از تیامین، B12، کلسیم، فولات و ویتامین K است. کفیر منبع خوبی از بیوتین است که به بدن در جذب سایر ویتامین‌های گروه B کمک می‌کند.دیدگاه کاربران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *