#
ورود یا ثبت نام
سبد خرید

آشنایی کامل با درمان خشکی بینی

۲۱ مرداد ۱۳۹۸ بدون نظر 36 بازدید

آشنایی کامل با درمان خشکی بینی

درمان خشکی بینی: بینی یکی از مهم‌ترین اعضا بدن ما است که به دلیل نوع عملکرد و کارآیی آن بیشتر هم در معرض آلودگی، خشکی و سردی ناشی از هوا مخصوصا در فصل زمستان قرار می‌گیرد. گاهی این عارضه ناخوشایند به حدی زیاد و ناراحت‌کننده می‌شود که زندگی عادی و طبیعی را از فرد سلب کرده و او را از انجام فعالیت‌های روزمره، معاشرت و ارتباط برقرار کردن با سایرین باز می‌دارد. ما در این یادداشت سعی بر آن داریم که شما را با درمان خشکی بینی آشنا کنیم.

روغن بادام

یکی از راههای درمان خشکی بینی روغن بادام است. روغن بادام مملو از ویتامین‌ها و مواد معدنی، و هم‌چنین اسیدهای چرب است. استفاده از این روغن برای کنترل خشکی بینی بسیار موثر است. روغن بادام مانند یک ماده‌ی نرم‌ کننده عمل می‌کند و می‌تواند از فقدان رطوبت پیشگیری کند. استفاده از روغن بادام به عنوان یک مرطوب کننده می‌تواند به پوست حساس داخل بینی‌تان کمک کند و آن را نرم‌تر و انعطاف پذیرتر نماید؛ و از این طریق، خطر ترک خوردن پوست آن ناحیه را کاهش دهد. برای استفاده از روغن بادام برای رفع خشکی بینی، می‌توانید از یکی از روش‌های زیر استفاده کنید:

بخور دادن

وقتی داخل بینی‌تان را پر از بخار کنید، این بخار می‌تواند غشاء مخاطیِ خشک و دردناک داخل بینی را مرطوب کند. این کار ظرف مدت کوتاهی ناراحتی ناشی از خشکی بینی را آرام می‌کند، و بینی‌تان را نیز تمیز می‌نماید و دیگر لازم نیست برای تمیز کردن بینی‌تان، بیش از اندازه فین کنید (که همین کار هم باعث خشک‌تر شدن بینی‌تان می‌شود). این روش در میان درمان‌های خانگی برای خشکی بینی یکی از موثرترین گزینه‌ها است که آدم‌ها قرن‌ها است که برای خلاصی از شر خشکی بینی از آن استفاده می‌کنند.

 روغن نارگیل

یکی دیگر از راه های درمان خشکی بینی روغن نارگیل است. روغن نارگیل برای رفع خشکی پوست مفید است، بنابراین طبیعتا می‌تواند برای رفع خشکی بینی نیز کارایی داشته باشد. روغن نارگیل با خواص فراوان و مختلف‌اش به عنوان یک آنتی‌ بیوتیک طبیعی شناخته می‌شود و درمان موثر و ویژه‌ای برای خشکی بینی به شمار می‌رود. باید از میان تمام انواع روغن نارگیل، نوع ارگانیک و بکر آن را انتخاب کنید که به آسانی در بیش‌تر فروشگاه‌های مواد بهداشتی و عطاری‌ها یافت می‌شود.

درمان خشکی بینی

روغن نارگیل دارای ترکیب متمایزی از اسیدهای چرب است که خواص دارویی منحصر به فردی به آن بخشیده‌اند. روغن نارگیل، در صورت استفاده‌ی خوراکی از آن، باعث تشکیل اسید لوریک و هم‌چنین گلیسریل لورات می‌شود که هر دوی این ترکیبات برای از بین بردن عوامل بیماری‌زای خطرناکی هم‌چون باکتری‌ها، قارچ‌ها، و ویروس‌ها موثر هستند. از این رو، روغن نارگیل می‌تواند بدون آسیب زدن به تعادل طبیعی بدن‌تان، عامل اصلی خشکی بینی‌تان را ریشه‌کن کند.

روغن کنجد

روغن کنجد برای درمان خشکی بینی بسیار موثر است. درد و خارش شاید یکی از آزاردهنده‌ترین علائم مربوط به خشکی بینی باشد. طبق نتایج آخرین مطالعات، روغن کنجد تحریک و درد ناشی از خشکی بینی را آرام می‌کند. چنان‌چه روغن کنجد را با روغن‌های معطری نظیر روغن بابونه ترکیب کنید، می‌تواند خارش حاد و تحریک بینی را کاهش دهد. روغن کنجد مانند یک داروی قدرتمند می‌تواند تحریک و درد ناشی از خشکی بینی را کاهش دهد. روزانه ۲ الی ۳ مرتبه روغن کنجد را داخل بینی‌تان بمالید تا به طور طبیعی از شر خشکی بینی خلاص شوید.

گلیسیرین

گلیسیرین مانند نرم‌ کننده‌ای عمل می‌کند که می‌تواند به پیشگیری از خشکی بینی کمک نماید. استفاده از گلیسیرین باعث می‌شود درد و خشکی داخل بینی‌تان تسکین یابد. به پشت بخوابید و چند قطره گلیسیرین داخل بینی‌تان بچکانید. نگران بلعیدن مقدار اندکی گلیسیرین نیز نباشد، زیرا خطری برای‌تان ندارد. این مورد نیز یکی دیگر از درمان‌های موثر برای رفع خشکی بینی به شمار می‌رود.

به اشتراک بگذارید


دیدگاه کاربران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *