#
ورود یا ثبت نام
سبد خرید

آشنایی با خواص روغن کتان

فواید روغن کتان
۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ بدون نظر 74 بازدید

آشنایی با خواص روغن کتان

روغن کتان یکی از انواع روغن گیاهی است که از دانه‌های بزرک، دانه‌های رسیده گیاه بزرک یا کتان (گیاه کتان) بدست می‌آید. روغن بزرک که به آن روغن یا مواد دیگری اضافه نشده باشد، روغن خام بزرک نامیده می‌شود. روغن بزرک افزون بر کاربرد در جلادادن چوب و نقاشی‌های رنگ و روغن مصرف دارویی و خوراکی دارد. این روغن در قدیم شناخته‌ترین دارو برای درمان سرماخوردگی، سوختگی و درد معده بوده‌است. این روغن یک ماده مفید است و ۹۰درصد یا بیشتر اسیدهای چرب اشباع نشده دارد که ۷۶ درصد از آن از اسید چرب سیر نشده آلفا اسید لینولنیک است که در گروه اسیدهای چرب امگا-۳ قرار دارد. ما در این یادداشت شما را با خواص روغن کتان آشنا خواهیم کرد.

روغن کتان منبع اسیدهای چرب است

در واقع، روغن تخم کتان، منبع خوبی از اسیدهای چند غیر اشباع مانند اسید آلفا لینولئیک است. این نوع از اسیدهای چرب، خاصیت کاهش التهاب در بدن را دارند. از این مهم‌تر این‌که، روغن تخم کتان حاوی اسیدهای چرب امگا۳ است که بهترین منابع روغن گیاهی هستند. ۵۰ درصد از ۶۰ درصد اسیدهای چرب امگا۳ موجود در این روغن، به شکل اسید آلفا لینولئیک (ALA) است.این یک ویژگی بسیار خوب است زیرا اسیدهای چرب امگا۳، از قلب محافظت کرده و عملکرد مغز را بهبود می‌بخشند. بنابراین، اگر گیاه‌خوار هستید یا از مصرف محصولات حیوانی اجتناب می‌کنید، می‌توانید برای بهره‌مندی از خواص امگا۳ موجود در روغن ماهی از روغن تخم کتان استفاده کنید. منتظر چه هستید؟ برای داشتن زندگی سالم‌تر، روغن تخم کتان مصرف کنید.

منبع فیبر است

دیگر خاصیت روغن تخم کتان برای سلامتی، داشتن فیبر است. گفته می‌شود کتان، سرشار از فیبر حل شدنی و حل نشدنی است. فیبر، در بهبود سلامت گوارش، نقش مهمی دارد. به بهبود لوله گوارش کمک کرده و جذب مواد مغذی را افزایش می‌دهد. همچنین، به بهبود فرآیند سم زدایی در روده بزرگ و کاهش چربی نیز۶ کمک می‌کند. بنابراین می‌توانید با مصرف روغن تخم کتان همراه با دیگر خوراکی‌های فیبردار مانند غلات کامل و سبزیجات سبزرنگ، به یک زندگی سالم‌تر دست یابید.

خواص روغن کتان

از خواص روغن کتان بدون گلوتن است

کسانی که مبتلا به بیماری سلیاک هستند یا به گلوتن حساسیت دارند، نباید نگران مصرف روغن تخم کتان باشند زیرا این روغن، گلوتن ندارد. این بسیار خوب است زیرا می‌توانید از حساسیت‌ها جلوگیری کنید. همچنین، کتان، اثرات ضد التهابی دارد که می‌تواند فایده مصرف آن را افزایش دهد.

از خواص روغن کتان آنتی اکسیدانی دارد

یکی از فواید بسیار خوب روغن تخم کتان، خواص آنتی اکسیدانی آن است. تخم کتان، حاوی لیگنان است که پلی فنول‌های فیبری هستند که برای تعادل هورمون‌ها و جلوگیری از پیری زودرس مفیدند. همچنین، لیگنان‌ها خواص ضد ویروسی و ضد باکتری دارند و وجود پلی فنول‌ها، رشد پروبیوتیک‌ها را در روده افزایش می‌دهند. درنتیجه، از دستگاه گوارش محافظت می‌کند. بنابراین، مصرف روغن تخم کتان، بسیار توصیه می‌شود زیرا خواص بسیاری دارد.

روغن کتان التهاب را کاهش می‌دهد

همان‌گونه که پیش از این گفته شد، روغن تخم کتان، حاوی اسیدهای چرب امگا۳ و امگا۶ است که در افزایش سلامت بدن نقش دارند. همه می‌دانند که اسیدهای چرب امگا۳ به کاهش التهاب در بدن کمک می‌کنند. درنتیجه، می‌توانید از بیماری‌های التهابی مانند آرتریت و مشکلات تنفسی جلوگیری کنید. بنابراین، چون روغن تخم کتان می‌تواند زندگی سالم را افزایش دهد، مصرف منظم آن ارزش دارد.

از خواص روغن کتان کاهش وزن است

اگر می‌خواهید رژیمی سالم داشته باشید، انتخاب روغن تخم کتان، راه خوبی است. روغن تخم کتان مانند یک ملین طبیعی عمل می‌کند. به روان شدن روده بزرگ کمک کرده و سلامت دستگاه گوارش را افزایش می‌دهد. درواقع، به سم‌زدایی بدن و کاهش وزن کمک می‌کند. مجله تغذیه به این مسئله اشاره کرده است که روغن تخم کتان می‌تواند به کاهش وزن و التهاب کمک کند. بنابراین، مصرف روغن تخم کتان به کسانی که خواهان سلامت دستگاه گوارش در زمان رژیم غذایی هستند، بسیار توصیه می‌شود.

روغن کتان سلامت گوارشی را افزایش می‌دهد

یکی از خواص عالی روغن تخم کتان، بهبود عملکرد دستگاه گوارش است. با استناد به مطالعه‌ای در مجله Ethnopharmacology، روغن تخم کتان، در درمان یبوست و قطع اسهال، نقش موثری دارد. این برای تقویت دستگاه گوارش بسیار مفید است. این روغن به جلوگیری از یبوست که یکی از بیماری‌های شایع دستگاه گوارش است کمک می‌کند. می‌توانید برای حفظ سلامتی دستگاه گوارش، از غذاهای فیبردار همراه با روغن تخم کتان استفاده کنید. بنابراین، می‌توانید از مشکلات گوارشی خلاص شوید.

فواید روغن کتان

روغن کتان کلسترول را پایین می‌آورد

یکی از خواص عالی روغن تخم کتان، توانایی آن در پایین آوردن سطح کلسترول بدن است. در این مورد، روغن تخم کتان، باعث دفع شدن کلسترول اضافی از طریق دستگاه گوارشی می‌شود. این خاصیت، به وجود فیبر حل‌شدنی در تخم کتان مربوط است. درنتیجه، چون می‌توانید سطح کلسترول را کنترل کنید، می‌توانید از سلامت قلب نیز محافظت کنید. حالا که خواص عالی روغن تخم کتان را می‌دانید، می‌توانید مصرف منظم آن را آغاز کنید.

روغن کتان سلامت قلب را افزایش می‌دهد

یک مطالعه نشان داده است که مصرف روغن تخم کتان می‌تواند به درمان بیماری‌های قلبی کمک کند. به دلیل وجود اسید آلفا لینولئیک در این روغن، روغن تخم کتان برای کاهش خطر حمله قلبی مفید است. در واقع، مصرف منظم روغن تخم کتان به جلوگیری از بیماری‌های قلبی کمک می‌کند. برای حفظ سلامت قلب خود، می‌توانید خوراکی‌هایی که کلسترول پایینی دارند را همراه روغن تخم کتان مصرف کنید.

روغن کتان سلامت قلب را افزایش می‌دهد

یکی از خواص عالی روغن تخم کتان، افزایش سلامت مغز است. این ویژگی، به دلیل وجود اسیدهای چرب امگا۳ است که در بهبود عملکرد مغز نقش دارند. درنتیجه، این نوع اسیدهای چرب به بهبود عملکرد بازشناختی مغز کمک می‌کنند.

از خواض روغن کتان هورمون‌ها را متعادل می‌کند

روغن تخم کتان، خاصیت متعادل کردن هورمون‌ها را نیز دارد. این روغن برای زنانی که در سن یائسگی هستند کاربرد دارد. درنتیجه، به متعادل کردن سطح استروژن در بدن کمک می‌کند. این روغن به عملکرد بهتر زنان در دوران پس از یائسگی کمک می‌کند.دیدگاه کاربران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *