#
ورود یا ثبت نام
سبد خرید

آشنایی با بهترین مواد غذایی ادرار آور

۲۰ مرداد ۱۳۹۸ بدون نظر 167 بازدید

آشنایی با بهترین مواد غذایی ادرار آور

به موادی که با مصرف آنها باعث می شوند که ادرار شما افزایش پیدا کند و بدن مقداری از آب ذخیره شده اش را دفع کند، مواد ادرار آور می گویند. بعضی از سبزیجات و میوه ها دیورتیک ( ادرار آور) هستند مصرف مواد خوراکی ادرار آور می‌تواند برای افراد مبتلا به بیماری‌های کلیوی مفید باشد، زیرا کلیه آن‌ها قادر به فیلتر پتاسیم نمی‌باشد و این امر می‌تواند سبب بروز مشکلاتی برای سلامتی شود. ما در این یادداشت سعی داریم بهترین مواد غذایی ادرار آور را به شما معرفی کنیم لطفا تا پایان با ما همراه شوید.

سیاه‌دانه

مطالعات حیوانی ثابت کرده‌اند که عصاره‌ی سیاه‌دانه می‌تواند تولید ادرار را افزایش دهد و فشار خون را در موش‌های مبتلا به فشار خون بالا کاهش دهد. این اثر ممکن است تا حدی با اثرات دیورتیک آن قابل توضیح باشد. با این حال، برای بررسی اثرات دیورتیک سیاه‌دانه روی انسان مطالعه‌ای انجام نشده‌است. بنابراین، مشخص نیست که آیا سیاه‌دانه روی انسان‌ها یا حیواناتی که فشار خون بالا ندارند، اثر دیورتیک دارد یا خیر. علاوه بر این، دوزهای مورد استفاده در این مطالعات خیلی بیش‌تر از مقادیری بود که شما با اضافه کردن این گیاه به غذاهای‌تان دریافت می‌کنید.

قهوه

قهوه یک نوشیدنی بسیار محبوب است که مزایای قابل‌توجهی برای سلامتی دارد. این نوشیدنی عمدتا به دلیل محتوای کافئینی که دارد یک ادرار آور طبیعی است. نوشیدن چند فنجان قهوه می‌تواند باعث افزایش تولید ادرار شود. با این حال، بعید به نظر می‌رسد که یک فنجان قهوه‌ی استاندارد یا حدود یک فنجان، برای ادرآور بودن به اندازه‌ی کافی کافئین داشته باشد. علاوه بر این، اگر شما به طور منظم قهوه می‌نوشید، این احتمال وجود دارد که در برابر خواص دیورتیک کافئین به مقاومت برسید و دیگر نوشیدن آن هیچ اثری روی شما نداشته باشد.

 گیاه قاصدک

عصاره‌ی قاصدک، یک مکمل گیاهی محبوب است که اغلب برای اثرات دیورتیکی که دارد مصرف می‌شود. این گیاه دارویی به دلیل محتوای پتاسیم بالایی که دارد، به عنوان یک مواد غذایی ادرار آور طبیعی بالقوه ‌پیشنهاد شده است. خوردن غذاهای غنی از پتاسیم به کلیه‌های شما اجازه می‌دهد تا سدیم و آب بیش‌تری عبور دهند و دفع کنند. این تاثیر گیاه قاصدک می‌تواند واقعا مفید باشد، زیرا اکثر رژیم‌های مدرن سدیم و پتاسیم بسیار زیادی دارند که می‌توانند باعث حبس مایعات در بدن شوند.

در تئوری، پتاسیم زیاد گیاه قاصدک به این معنی است که این مکمل می‌تواند به شما کمک کند که از شر آب اضافی ناشی از مصرف زیاد سدیم خلاص شوید. با این حال، محتوای پتاسیم واقعی قاصدک ممکن است متفاوت باشد، بنابراین ممکن است اثرات این گیاه هم متفاوت باشد.

مواد غذایی ادرار آور

این دارو سالیان متمادی به عنوان یک دیورتیک یکی از مواد غذایی ادرارآور استفاده می‌شود و به صورت تجاری به صورت چای و کپسول هم در دسترس است. علی‌رغم این‌که گیاه دم اسب به وفور مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما مطالعات بسیار کمی برای بررسی اثرات آن صورت گرفته‌است. یک مطالعه‌ی کوچک روی ۳۶ مرد نشان داد که گیاه دم اسب به اندازه‌ی هیدروکلروتیازید که نوعی داروی ادرار آور طبیعی است، ‌تاثیر دارد.

 

 جعفری

جعفری از قدیم‌الایام به عنوان یکی از مواد غذایی ادرار آور طبیعی در طب سنتی استفاده شده‌است. برای استفاده از خواص ادرارآور جعفری، معمولا آن را دم می‌کنند و می‌نوشند. مطالعات انجام شده روی موش‌ها نشان می‌دهند که این گیاه می‌تواند جریان ادرار را افزایش دهد و یک اثر ادرارآور ملایم داشته باشد. با این حال، هیچ مطالعه‌ای برای بررسی میزان اثرگذاری جعفری به عنوان یک دیورتیک روی انسان، انجام نشده‌است.

 گیاه ختمی

گیاه ختمی یک خانواده از گیاهانی است که به داشتن گل‌های زیبا و رنگارنگ شناخته شده‌ هستند. یکی از بخش‌های این گیاه، که به عنوان کاسه‌ی گل شناخته می‌شود، معمولا برای تهیه‌ی چای دارویی مورد استفاده قرار می‌گیرد. گرچه شواهد حمایتیِ محدودی وجود دارد، اما گفته می‌شود چای ختمی مزایای زیادی برای سلامتی دارد از جمله این‌که فشار خون را در افراد مبتلا به فشار خون بالا کاهش می‌دهد.

چای سبز و سیاه

هم چای سیاه و هم چای سبز حاوی کافئین هستند و می‌توانند به عنوان دیورتیک عمل کنند. مطالعه روی موش‌ها نشان داد که چای سیاه اثرات دیورتیک ملایمی دارد که آن هم به کافئین موجود در چای مرتبط است. با این حال، همان مقاومتی که در بدن نسبت به قهوه ایجاد می‌شود ممکن است نسبت به چای سیاه هم به وجود بیاید. این بدان معنا است که اثر دیورتیک تنها در افرادی ایجاد می‌شود که به طور منظم چای می‌نوشند.

 

به اشتراک بگذارید


دیدگاه کاربران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *